niedziela, 27 czerwca 2010

Konferencja Naukowa- 16.06.2010

W dniu 16 czerwca 2010 roku odbyła się Konferencja Naukowa
pod patronatem
prof. dr  hab. Zenona Muszyńskiego, Rektora MWSE w Tarnowie
oraz
mgr Zofii Kozioł, Kanclerz MWSE w Tarnowie
"PROFILAKTYKA CZY RESOCJALIZACJA-MIĘDZY TEORIĄ A PRAKTYKĄ"
KOMITET HONOROWY
mgr Mieczysław Kras, Starosta Tarnowski
płk mgr Grzegorz Koziara, Dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie
KOMITET ORGANIZACYJNY
Przewodniczący
prof. MWSE dr hab. Jan Krukowski
Sekretarze
dr Monika Badowska-Hodyr
dr Helena Komarynska
mgr Marta Kutowska-Janiczek
Członkowie
dr inż. Anna Wojtowicz, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych
dr Renata Smoleń, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych
prof. dr hab. Julian Dybiec
prof. dr hab. Jan Hartman
prof. MWSE dr hab. inż. Janusz Morbitzer
dr Łucja Reczek-Zymróz
Na konferencję przybyli liczni goście
 Tomasz Wardzała kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej 
W pomoc o charakterze organizacyjnym zaangażowali się członkowie Naukowego Koła Pedagogicznego "Paidagogos"

Konferencję otworzyła mgr Zofia Kozioł, Kanclerz MWSE w Tarnowie
Głos zabrał także Starosta Tarnowski mgr Mieczysław Kras
W części plenarnej wystąpił prof. dr hab. Andrzej Bałandynowicz (Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej), który zaprezentował prelekcję pt: Prewencja a nie karanie w systemie kontroli przestępczości ekonomiczne. Było to niezwykle ciekawe wystąpienie, prof. Bałandywnowicz nie posiłkował się przy nim kartką, lecz z niezwykłą swadą i pasją opowiadał o tym jak niedoskonały system karania przestępstw ekonomicznych jest obecnie w Polsce i co trzeba zrobić, aby zmienić ten stan, opierając się na doświadczeniu innych krajów.
W przerwie uczestnikom konferencji udostępniono do zwiedzania dwie wystawy. Pierwszą z nich przygotowaną przez prof. MWSE dr hab. Jana Krukowskiego przy współudziale mgr Marty Kutowskiej-Janiczek oraz mgr Lidii Matuszewskiej zatytułowano "Szkoła opresji i ......." ( należało zgadnąć drugi człon nazwy) 
Ukazywała ona historię edukacji i szkolnictwa w aspekcie okrutnych metod wychowawczych
Druga wystawa została przygotowana została dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. 
Jej tytuł brzmiał: "Opiekuńcza, wychowawcza i resocjalizacyjna działalność policjanta ruchu drogowego"
Przerwa kawowa była okazją do wzajemnego poznania się organizatorów i gości konferencji, oraz do ożywionej wymiany zdań.

Następnie obrady zostały podzielone na część teoretyczną  oraz praktyczną
Obrady w Sekcji „A”odbyły się w sali nr 11 natomiast obrady w Sekcji "B" w sali nr 2 na parterze

PROFILAKTYKA CZY RESOCJALIZACJA –ASPEKTY TEORETYCZNE
prof. dr hab. Jan Hartman (MWSE w Tarnowie) - Wolność a dyscyplina społeczna - przedstawiony został aspekt wolności w ujęciu filozofii Fryderyka Nietzschego i Georga Wilhelma Friedricha Hegela.
mgr Ryszard Neć (Sąd Rejonowy w Zamościu) - Wolność i sprawiedliwość jako wartości wychowawcze wpływające na proces resocjalizacji.
dr Piotr Gołdyn (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie) przedstawił prelekcję: Zagadnienia z zakresu profilaktyki i resocjalizacji na łamach czasopisma „Ruch Charytatywny”. Dotyczyła ona problemu prostytucji kobiet  w okresie międzywojennym.
dr Ewa Jurczyk-Romanowska (Uniwersytet Wrocławski) Prewencja oraz represja karna w ujęciu prawnym i potocznym.
Niezwykłe było zestawienie grup badawczych, którymi byli uczniowie Technikum, słuchacze Uniwersytetu III wieku, słuchacze Radia Maryja oraz skinheadzi.

dr Beata Pyzik (MWSE w Tarnowie) - Teologia pedagogiki warunkiem skutecznego budowania szkolnego programu profilaktyki. 
Omówiony został wpływ jakie wartości chrześcijańskie wywierają na człowieka w  procesie  wychowania resocjalizacyjnego.
mgr Krzysztof Miłek (Akademia Zdrowia w Rzeszowie) Ewolucja kary kryminalnej.
Mieliśmy okazję do pogłębienia naszej wiedzy z zakresu historii kary, jej istoty i funkcji.

dr Wiesław Szot (MWSE w Tarnowie) przedstawił prelekcję pt: Pedagogiczne aspekty wychowania resocjalizacyjnego dzieci i młodzieży z zaburzeniami nieprzystosowania społecznego.  
Omówiona  została rola rodziny w wychowaniu resocjalizacyjnym oraz  istota osobowości młodego człowieka w procesie resocjalizacyjnym.
 dr Anna Karłyk-Ćwik (Dolnośląska Szkoła Wyższa  we Wrocławiu) - Resocjalizacja przez twórczość. Teoria i Praktyka. 
Zaprezentowano szeroka gamę możliwości oddziaływań o charakterze resocjalizacyjnym, które realizuje się poprzez arteterapię oraz sport.

Obrady w Sekcji "B" 
prof. dr hab. Julian Dybiec (MWSE w Tarnowie) - Wielkie spory o rolę oświaty w formowaniu człowieka. (Bolesław Prus-Adolf Dygasiński)
mg r Anna Gąsowska (Zakład Karny w Tarnowie) -  Psychologiczna sytuacja osób pozbawionych wolności. Rola psychologa w Zakładzie Karnym.
mgr Dariusz Pojnar (Sąd Rejonowy w Brzozowie) - Kuratela sądowa -historia powstania i charakterystyka pracy współczesnych kuratorów.
mgr Adrianna Błaszczyk (Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych) -  Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jadownikach Mokrych.
mgr Kamil Kapłan (Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy) -  Profilaktyka w szkole na przykładzie działań referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m. ST. Warszawy.
Maria Potoczek (Uniwersytet pedagogiczny w Krakowie) - Od świetlicy profilaktyczno-wychowawczej do specjalistycznej poradni profilaktyczno-terapeutycznej.
mgr Sławomir Śliwa (Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu) - Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze w systemie resocjalizacji nieletnich.
kpt.mgr Waldemar Radziszewski (Zakład Karny w Tarnowie-Mościcach) - Programy resocjalizacyjne sprzyjające readaptacji społecznej skazanych realizowane w Zakładzie Karnym w Tarnowie- Mościcach.
dr Jan Pol (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w  Warszawie)- Dobór treści nauczania elementem profilaktyki i wychowania ku wartościom-starsze klasy szkoły podstawowej. Analiza na podstawie programu nauczania języka polskiego "Słowa jak klucze".
mgr Agnieszka Skołyszewska (Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna w Tarnowie) - Od profilaktyki  i wychowania do profilaktyki i terapii.

Obradom przysłuchiwali się także członkowie Koła "Paidagos"

Po zakończeniu obrad w Sekcjach głos zabrał prof. MWSE dr hab. inż. Janusz Morbitzer przedstawiając  prelekcję na temat:  Odpowiedzialność jako kategoria aksjologiczna w medialnym świecie.

Na końcu obrad prof. MWSE dr hab. Jan Krukowski podziękował wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania Konferencji.
Rozstrzygnięto także konkurs, na tytuł wystawy przygotowanej przez mgr Lidię Matuszewską, który brzmiał: "Szkoła opresji i sadyzmu"

Konferencja ta była nie tylko okazją do wysłuchania ciekawych prelekcji i wymiany poglądów, stworzyła także  możliwość integracji gości i organizatorów
oraz studentów i kadry dydaktycznej ;-)
autor: G.G.                     

1 komentarz:

  1. mgr Dariusz Pojnar? koneser boskich ciał z Haczowa?

    OdpowiedzUsuń